O Pałacu

Pałac Ławica położony jest w samym sercu Kotliny Kłodzkiej, w jednej z najpiękniejszych wsi na Dolnym Śląsku. Malownicza okolica w pobliżu Nysy Kłodzkiej i mnóstwo zieleni sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku i wyciszenia, a także obcowania z piękną polską przyrodą i starodrzewiem. Błoga cisza i sielankowy spokój zachwycają tu tym bardziej, że zaledwie 3 km dalej znajduje się tętniące życiem turystycznym Kłodzko. Wygodny dojazd pod sam obiekt i pełne uroku wnętrza, a także liczne atrakcje w Folwarku Dworskim ściągają tu wielu turystów indywidualnych i grupowych z całego kraju.

Historia Pałacu Ławica

Ławica to XIX-wieczny pałacyk secesyjny wybudowany w stylu szwajcarskiej willi. Jest częścią pięknego, zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego, którego historia sięga aż XVIII wieku. Pierwsze wzmianki o Pałacu Ławica pochodzą już z 1830 roku. W 1886 roku pałac ten został przebudowany na zlecenie ówczesnego właściciela – Rudolpha Schöllera, a data tego wydarzenia została uwieczniona w trójkątnym przyczółku ryzalitu, który znajdziemy do dziś na elewacji ogrodowej. Zgodnie ze źródłami, właścicielem Pałacu Ławica od 1905 roku był już Caesar Schöller, a posesja zamieszkiwana była głównie przez inspektorów i pełnomocników generalnych, którzy zarządzali folwarkiem.

Pałac Ławica – zabytkowa architektura

Ławica to eklektyczna budowla, w której bardzo wyraźne są cechy neorenesansowe i neobarokowe. Pałac murowany jest z kamienia i cegły, podtynkowany. Elewacje posesji ozdobione są częściowo dekoracyjnym boniowaniem pasowym, a ponadto zachowały się tutaj liczne ciekawe gzymsy i ozdobne obramowania okienne. Posesja jest podpiwniczona i zawiera dwie-trzy kondygnacje (zależnie od miejsca), które nakryte są czterospadowym dachem z ozdobnymi lukarnami.

Budynki składające się na zespół pałacowy ułożone są na planie prostokąta. W południowo-wschodnim narożniku budynku pałacowego znajduje się dwukondygnacyjny wykusz, natomiast w północno-wschodnim narożniku obiektu znajduje się charakterystyczna dla tej posesji pięcioboczna wieża.

Wnętrza Pałacu Ławica również zachwycają swoją wyjątkowością. Znajdują się tu oryginalne okna, zachowana stolarka drzwiowa, zachwycające sztukaterie sufitowe, a także godny uwagi, doskonale zachowany piec kaflowy w Sali Reprezentacyjnej, który podkreśla charakter tego wyjątkowego miejsca.

Folwark Dworski

Na uwagę zasługuje również wyjątkowy Folwark Dworski, który otacza Pałac Ławica. Jest to zespół dużych zabudowań gospodarczych, zachwycający dziedziniec oraz pozostałości pięknego parku.

Rozległy teren pełen szumiącego starodrzewia to idealne miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych. Usytuowanie obiektu pozwala ponadto w łatwy sposób dotrzeć do pozostałych atrakcji okolicy – w tym do tętniącego życiem turystycznym Kłodzka i Twierdzy Kłodzkiej.

Niezapomniane imprezy

w Pałacu Ławica

Zarezerwuj nocleg w Pałac Ławica